2012. május 7., hétfő

Rosszabb lesz a kismamák helyzete az új munka törvénykönyve hatályba lépése után?


 

A 2012. július 1-én hatályba lépő új munka törvénykönyve több új rendelkezést is tartalmaz a várandós munkavállalókra és a kismamákra vonatkozóan. E rendelkezések egy része új kedvezményeket biztosít a kismamák részére, lesznek viszont olyan szabályok is, melyek visszalépést jelentenek a korábbi szabályozáshoz képest. Cikkünkben összefoglaljuk a kismamákra vonatkozó legjelentősebb szabályokat.
1. A munkáltató munkakör felajánlási kötelezettsége a várandós munkavállalónak
Hasonlóan a régi Mt. szabályaihoz, a munkáltató köteles lesz várandós munkavállalójának másik munkakört felajánlani, ha orvosi vélemény alapján a munkavállaló az eredeti munkakörében nem foglalkoztatható. Ez a kötelezettség nem csak a várandósság alatt terheli a munkáltatót, hanem egészen a gyermek egy éves koráig. A felajánlott munkakörnek olyannak kell lennie, melyet a munkavállaló egészségi állapotának megfelelően el tud látni. Egyéb követelményt az új Mt. nem támaszt a felajánlott munkakörrel kapcsolatosan, de nyilvánvalóan figyelemmel kell lenni a munkavállaló képességeire és végzettségére is.
Ha a felajánlott munkakört a munkavállaló elfogadja, és az új munkakörre a munkáltató magasabb alapbért fizet, akkor ezt a magasabb alapbért kell a kismamának is kifizetni. Ha viszont alacsonyabb bérszínvonal tartozik az új munkakörhöz, akkor a munkavállaló nem ezt az alacsonyabb alapbért fogja megkapni, hanem az eredeti munkaszerződés szerinti alapbérét.
Ha a munkáltató nem tud megfelelő munkakört felajánlani, akkor a munkavállalót fel kell menteni a munkavégzés alól, és a felmentés idejére a munkavállaló a munkaszerződés szerinti alapbérére lesz jogosult. Ha viszont a munkavállaló a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el, akkor nem jár az alapbér a felmentés idejére.
2. Kötelező munkaszerződés módosítás részmunkaidőre
A kismamákra nézve kedvező új szabály, hogy ha a munkavállaló a gyermekének hároméves koráig kéri, hogy részmunkaidőben dolgozhasson, akkor a munkáltató köteles a munkavállaló munkaszerződését a teljes munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Mivel a jogszabály csak arról rendelkezik, hogy a munkáltatónak e kötelezettségét a „munkavállaló ajánlatára” kell teljesítenie, így ezzel a lehetőséggel nemcsak az anyák, hanem az apák is élhetnek.
3. A munkaidő beosztásával kapcsolatos kedvezmények
A kismamák részére a várandósság megállapításától a gyermek hároméves koráig, és a gyermeket egyedül nevelő apa részére szintén a gyermek három éves koráig
  • egyenlőtlen munkaidő-beosztást megállapítani csak a hozzájárulásuk esetén lehet,
  • a heti pihenőnapokat egyenlőtlenül beosztani nem lehet,
  • rendkívüli munkát, éjszakai munkát és készenlétet elrendelni nem lehet.
Ha az apa vagy anya egyedül neveli a gyermekét, akkor a gyermek hároméves korától négyéves koráig rendkívüli munka vagy készenlét csak a munkavállaló hozzájárulásával rendelhető el.
4. Fizetés nélküli szabadság, a kismama visszatérése a munkába
A fizetés nélküli szabadságot továbbra is a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni, és arról is munkavállaló jogosult dönteni, hogy mikor kíván visszatérni a munkába. Új szabály viszont, hogy legkorábban a visszatérés szándékának bejelentésétől számított harmincadik napon köteles a munkáltató a munkavállalót munkába állítani.
Továbbra is a gyermek hároméves koráig jár fizetés nélküli szabadság a munkavállalónak. Új szabály viszont, hogy a végkielégítés és a felmondási idő számításánál csak a fizetés nélküli szabadság első három hónapja fog „szolgálati időnek” számítani. Vagyis ha egy munkavállaló pl. két évet dolgozik, majd elmegy három évre fizetés nélküli szabadságra, akkor ha visszajön és a munkáltató felmondással megszünteti a munkaviszonyát, akkor neki csak az „alap” 30 napos felmondási idő fog járni, végkielégítésre pedig egyáltalán nem lesz jogosult, mivel csak 2 évet 3 hónapot kell a munkaviszonyából figyelembe venni.
Szintén változik a szabadság szabálya, és a fizetés nélküli szabadságnak csak az első hat hónapjára jár a munkavállalónak szabadság. A szabadságot pedig a munkavállaló visszatérését követő hatvan napon belül kell majd kiadni.
5. Kötelező bérfejlesztési ajánlat
A fizetés nélküli szabadság letelte után a munkáltató köteles ajánlatot tenni a visszatérő kismama számára a munkabér módosítására vonatkozóan. Ennek során az azonos munkakörben foglalkoztatott munkavállalók részére időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ha nincsenek azonos munkakörben foglalkoztatott munkavállalók, akkor a ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértékét kell figyelembe venni.
6. Felmondási védelem, felmondási korlátok
Legjelentősebb módosulással a felmondási védelem terén kell a kismamáknak számolniuk. A várandósság, a 24 hetes szülési szabadság és az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés tartamára változatlanul felmondási védelem illeti meg a munkavállalót. Változás, hogy ez utóbbi esetben csak a kezelés megkezdésétől számított első hat hónapra illeti meg a nőt a védelem.
Kimondja viszont az új Mt., hogy a várandósságra és a reprodukciós eljárásban történő részvételre, mint felmondási védelmi okra csak akkor hivatkozhat a munkavállaló, ha a felmondás közlését megelőzően erről a munkáltatót tájékoztatta. Ha a munkáltató személyesen kívánja átadni a felmondást, akkor a tájékoztatási kötelezettség álláspontom szerint teljesíthető közvetlenül a felmondás átadása előtt. Más a helyzet viszont, ha a munkáltató postán küldi el a felmondást, amely a levél átvételével hatályosul. Ebben az esetben már nincs a munkavállalónak lehetősége arra, hogy tájékoztassa a munkáltatót. Megfontolandó ebből az okból kifolyólag, hogy a munkavállaló a terhességéről való tudomásszerzést, illetve a reprodukciós kezelés megkezdését követően rögtön tájékoztassa a munkáltatót e körülményekről.
Lényeges változás a felmondási védelem terén, hogy a gyermek hároméves koráig csak akkor áll védelem alatt a munkavállaló, ha fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe. Ha viszont úgy dönt, hogy visszatér a munkába, akkor a felmondási védelem megszűnik. Ebben az esetben a gyermek hároméves koráig is megszüntethető lesz a munkavállaló munkaviszonya (rendes) felmondással, viszont csak bizonyos korlátozásokkal.
E felmondási korlátozások a gyermek hároméves koráig nemcsak az anyát védik, hanem a gyermeket egyedül nevelő apát is. A felmondási korlátok a következőek:
Az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa munkaviszonyát a munkavállaló magatartására hivatkozással akkor lehet felmondással megszüntetni, ha ez olyan súlyos ok, mely azonnali hatályú (rendkívüli) felmondási oknak felel meg. Ha pedig a munkáltató a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból kíván felmondással élni, akkor a munkáltatónak először meg kell vizsgálnia, hogy van-e olyan betöltetlen munkakör, mely a munkavállaló képességének, végzettségének és gyakorlatának megfelel. Ha igen, akkor ezt a munkakört fel kell ajánlani a munkavállalónak. Ha a munkavállaló a felajánlott munkakört elfogadja, akkor a munkaszerződését módosítani kell, és a foglalkoztatás a módosított munkaszerződés alapján fog történni. Ha a munkavállaló bármilyen okból kifolyólag nem fogadja el a felajánlott munkakört, akkor a munkáltató élhet a munkavállaló képességére illetve a működési okra alapított felmondással.
Összegzés
A fenti szabályok összevetése után megállapítható, hogy a fizetés nélküli szabadságot igénybe vevő kismamák nem kerülnek lényegesen hátrányosabb helyzetbe az új munka törvénykönyve hatályba lépésével. Kivétel ez alól a felmondási idő és végkielégítés szempontjából figyelembe veendő szolgálati idő számításának szabálya. Más a helyzet viszont, ha a kismama vissza kíván térni a gyermek hároméves kora előtt a munkába. Ebben az esetben egyrészről kedvezőbb lesz a helyzetük, ha részmunkaidőben szeretnének dolgozni, hiszen ehhez a munkáltató köteles lesz hozzájárulni. Másrészről viszont megszűnik az abszolút felmondási védelem, és a visszatérő kismamának számolnia kell azzal, hogy a munkáltató felmondással megszüntetheti a munkaviszonyát.
Forrás:http://jol-let.com/hasznos-informaciok/rosszabb-lesz-a-kismamak-helyzete-az-uj-munka-torvenykonyve-hatalyba-lepese-utan/



Dr. Goda Mark
Ügyvéd és munkajogi szakjogász
Goda Ügyvédi Iroda
 

2012. május 1., kedd

Nagy utazás

volt tegnap, sikerült a 11.30-as vonattal elindulnunk Kecskemétre Olcsival. Na az én gyerekemet figyelte mindenki,mert ez a kis vigyori egész úton nevetett, kacagott, sikongatott, annyira élvezte a vonatozást :D
Persze dög meleg volt a városban (29 fok a főtéren napon), meg telis- tele van nyárfa szösszel amitől alig látok ki a fejemből + egyébként is taknyos vagyok.
Voltunk a Malom központban a Brendonban,meg Mamusznak ajándékot venni,mert most lesz hétvégén 50 éves. Közben Oli elaludt, és kb 45 percet aludt a babakocsiban úgy, hogy jöttünk, mentünk, és nála ez nagy szó mert nem aludt benne már nagyon régen. Voltunk a 100-as boltban is, aztán vittünk Mamusznak ebédet, meg vettem magunknak is pár szem péksütit, gondolván arra ha gyerekem felébred legyen mit ennie,nehogy éhen haljon míg haza nem érünk ebédelni :D Mire Mamuszhoz értünk felébredt és így ott evett is a Fornettis sütikből. Aztán indultunk a fodrászhoz, mert ugyanis az egész utazásunknak ez volt a tényleges célja, hogy csini rövid frizurája legyen Olinak. Nagyon ügyesek már együtt a fodrászunkkal, kb 15 perc alatt végeznek ( persze én fogom közben)és nevetve mindezt.Majd fotózom.
Aztán rohantunk haza, mert hozták a murvát amit rendeltünk, ugyanis a kapubejárónk eddig homokos volt és már évek óta rinyálok érte,hogy legyen valamivel megcsinálva, mert hordjuk be a rengeteg homokot, sarat. És most végre nekikezdett Lacus megcsinálni, nagyon szép lesz ha kész lesz.