Soha nem késő!
Évekkel a stroke után is van lehetőség a javulásra!
A Tel-avivi Egyetem orvosainak legújabb, idén januárban zárult kutatása alapján a hiperbár oxigénterápia (HBOT) új esélyt adhat azon betegek számára, akik évekkel, sőt évtizedekkel ezelőtti stroke vagy más traumatikus agyi sérülés okozta károsodás következményeivel élnek együtt.
Az izraeli kutatás során 74, több évvel ezelőtt stoke-on vagy más traumatikus agyi sérülésen átesett pácienst vizsgáltak, akiknél a magas nyomásos oxigén terápia hatására hihetetlen fejlődésen mentek keresztül a sérült agyi funkciók.
A két hónapos HBOT kezelés után az agy fokozott neuron aktivitást mutatott, és a páciensek jelentős fejlődést értek el a stroke által érintett területeken, így a beszédjükben, az érzékelésükben, illetve a mozgásukban.
A saját szemünkkel láthatjuk az eredményeket
„Az agyi sérülés által érintett sejtek egy része nem hal el teljesen; ezek rendelkeznek annyi energiával, ami az életben maradásukhoz szükséges, de a működésükhöz sajnos nem elegendő.
Ha magasnyomású oxigénterápiával megnöveljük ezen sejtek energiaszintjét, akkor ezzel lényegében újraélesztjük és aktivizáljuk őket.
Ha ezek a sejtek az agy mozgásközpontjában vannak, akkor hihetetlen fejlődésen megy át a páciens mozgása,
ha pedig a beszédközpontban, akkor a beszéde fejlődik látványosan – évekkel a sérülés után” – mondja a kutatást vezető Dr. Shai Efrati.
„Ez eddig elképzelhetetlen volt.
Az orvosi egyetemeken azt tanítják, hogy ilyen mértékű javulás, ennyi idővel a sérülés után, lehetetlen.
Most azonban a saját szemünkkel látjuk az eredményeket.”
A HBOT hatása a stroke utáni rehabilitációban eddig is ismert volt, és széles körben használják is az eljárást.
Az a felfedezés azonban, hogy a kezelés akár évtizedekkel is később is képes javulást előidézni a páciensek állapotában, forradalminak mondható.
„Bármilyen csekély is a javulás, az minőségi változást idézhet elő az érintett emberek mindennapi életében.
A betegek ismét felfedezhetik függetlenségüket, önállóságukat, és olyan tevékenységeket tudnak egyedül elvégezni, amire az elmúlt években csak segítséggel nyílt lehetőségük: fel tudnak menni a lépcsőn, meg tudnak fürödni, el tudnak olvasni egy könyvet, vagy épp főznek”.
A hiperbár oxigénterápiáról
A hiperbár oxigénterápia során a páciensek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában (ún. keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os oxigént lélegeznek be.
A koncentráltan belélegzett oxigén a szokványos körülményeknél 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.
Oxigénterápia - több tucatnyi betegségen segíthet.
A terápia titka a koncentráltan belélegzett oxigén áldásos „tevékenysége”.
A belélegzett gáz ugyanis tizenöt-hússzoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket, testnedveket, mivel a terápia során használt 2,5 bar nyomáson fizikailag is oldódik a vérplazmában, testnedvekben és olyan területekre is eljut, ahova korábban nem érkezett belőle elegendő.
Az extra adag oxigén aztán segíti a fehérvérsejteket a fertőzések leküzdésében, serkenti a kapillárisok újraképződését, a sérült szövetek és szervek regenerációját, így radikálisan felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat.
Megfigyelések szerint a terápia során javul az anyagcsere, erősödik az immunrendszer...
Nem mai találmány
A keszonkamrát már Hérodotosz is említette.
A mostani elődjét Nathaniel Henshaw angol tudós fejlesztette tovább, és amikor az ipari forradalom nagy híd- és alagút-építkezései megkezdődtek, már megismerték a túlnyomás okozta keszonbetegséget is.
Nálunk a 2-es metró építésnél működött ipari keszonkamra: a nyomás alatt dolgozó alagútépítő munkások kaptak ilyen ellátást.
A HBOT – a teljesség igénye nélkül – a következő kórok, elváltozások esetén bizonyult eddig hatásosnak:
gázembólia, szénmonoxid-mérgezés, gázgangréna,
cukorbetegség és cukorbetegláb-szindróma,fülzúgás, oxigénhiányos agykárosodás,/agyvérzés, sztrók/ Lyme-kór, sportsérülések , arcidegzsába, de az intézményt vezető orvos további sikerekről is beszámolt.
„Újabban kecsegtetőek a kísérleti eredmények az oxigénhiányos újszülöttek, a spasztikus bénulás és a gerincsérülések,lumbagó, ichias, magasvérnyomás, álmatlanság, krónikus fáradtság...és még sorolhatnám...
oxigénterápiás kezelésével kapcsolatban is – magyarázza a doktornő, aki szerint a terápiát hazánkban még mindig nem kezelik a helyén.
– A legtöbb beteg úgy jön , hogy más pácienstől hall a módszerről, nem is a háziorvostól.
Ez nem olyan meglepő, mert az orvosi egyetemen egyedül a fül-orr-gégészet tankönyvben említik a hiperbár terápiát”....
szépséghibája....az ára.
lássuk az itthoniakat:
A Baromedical Zrt. magán-egészségügyi intézményként működik.
Sajnálatosan az OEP még nem finanszírozza ezt a nagy értékű infrastruktúrát és különlegesen képzett szakszemélyzetet igénylő kezelést.
A hiperbár terápia díja 30 ezer Ft óránként.
A páciens kórállapotától függően a leggyakrabban két kezelési típust, 1,5 és 2,5 órás hosszúságút alkalmazunk.
Vannak egyszeri kezeléssel már javítható kórállapotok, például az akut szén-monoxid mérgezés, vagy műtét közben keletkezett gázembólia.
A betegségek többségébenviszont egymás utáni napokon napi egyszer, kúraszerűen kell a terápiát alkalmazni.
Súlyos esetben, például lábszárfekélynél, akár 15-20 kezelésre is szükség lehet. Vagy 70-100 ...akár pl a
születéskori oxigénhiányos állapotok maradványtüneteinél...
Olvass tovább: http://termeszetgyogyaszat.webnode.hu/news/oxygentherapia-/
Ehhez is hozzá kell tennem, hogy az OEP nem támogatja...minek is az oxygen- hiányos, sok agyvérzéses gyereknek oxygen?
VálaszTörlés